Şira Mercan

Bu hayatının yolculuğuna 70’li yılların sonunda Mart’ın 11’nde ilk nefesle başladı. Karlı bir kış günü Bulgaristan’ın Kırcaali kasabasında gözlerini hayata açtı… Annesiyle birlikte bir hafta sonra evlerine döndüklerinde bahçelerindeki karların yerini MOR menekşeler almıştı… Böylece başladı Mercan kızın spritüel yolculuğu mor renkli bir mart gününde. Dünyaya merhaba diyen kızına “Melek” ismini koymak istedi Mehmet Baba ama o dönemler komünizm etkisi altındaki Bulgaristan kanunları dini içerikli olduğu gerekçesiyle bu ismi onaylamadı. Meryem anne ise kırmızı Mercan boncuklarını sevdiğinden kızına “Mercan” ismini yakıştırdı; iyi de etti. Üç yıl sonra kardeşi Mecnun’un doğumuyla Mercan’ın hayatına sevgi ve şefkatin ilk tohumları atıldı ve güzel ailesiyle paylaşım dolu ve keyifli bir hayatı sürdürerek büyüdü. Kardeşi 30 yıl sonra Kaan ismini aldı.

1989 yılında doğduğu topraklardan Anadolu adındaki bilinmez bir coğrafyaya göçle yol aldı Mercan ve ailesi. On yaşındaki bir çocuk için büyük bir bilinmezin ortasında gizemleri yaşıyordu… Kişisel gelişim yolculuğuna, o dönemlerde “Ben kimim? Neden varız?” sorularına yanıt aramaya başlayarak adım attı. On yaşında ailesiyle birlikte Bulgaristan’dan Türkiye’ye göç eden Mercan ailenin soyadı seçiminde aile büyüklerini ikna ederken kendi seçtiği “Özgür” soyadını almalarında belirleyici rol oynadı. 11. yaş gününde 11 sayısının enerji değerinin yüksekliği, ayın 11’inde doğmuş olması ve 11. yaş günün hayatında bir defa gelecek olmasının da mistik etkisiyle evrenden ve yıldızlardan özel dileklerde bulundu. Lise çağlarında felsefe ile ilgilenmeye başladı.

2002 yılında Ege Üniversitesi iletişim fakültesi halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Beş yıl boyunca İzmir’deki büyük alışveriş merkezlerinde halkla ilişkiler ve reklam yöneticisi olarak çalışıp pek çok sosyal, kültürel organizasyona imza attı. Özellikle son on yıldır yoğun olarak spritüel literatürdeki pek çok kitabı okuyarak ve bu konularda çeşitli sohbetlere katılarak kendini ve evreni anlama yolculuğunu sürdürüyor. Okuduğu yüzlerce kitap ve karşılaştığı onlarca öğretmen ve tüm hayat deneyimleri ona kişinin önce kendisini tanımasının önemini ve tüm yolculuğun kendinle başlayıp kendinde bittiğini işaret etti.

İşini bir vazife olarak yaptığı dönemlerde bir şeylerin eksik olduğunu hissetti hep. Kişisel yol ayrımına 2007 yılında geldi. Uzun yıllardır tefekkür ettiği hayatın gizemleri ve kişinin kendini tanıması üzerine çalışmalarını yoğunlaştırdı. İnsanın Pin Kodu eğitimini alan ilk uygulayıcılardan oldu. O dönemlerde bir sorun olarak algıladığı, sistemin kurucusunun sertifika kullanımı için sonrada ekstra para talebini haksız bulup sistemden kendini ayırması, zamanla bir ödüle dönüştü. Böylece sertifika toplayıcısı ve birilerinin uygulayıcısı olmayı bir yana atıp asıl başarının içindeki Yaratıcı kaynakla bağlantıya geçip sezgilerle ve aklını kullanarak nasıl güzelleşebileceğini öğrendi. Sertifikalar çöpe; sezgiler, ilhamlar, ilahi yardımlar kalbe! Şi’ra bir şeyin uygulayıcısı, destekçisi ya da savunucusu değil. Misyonu bireylere kendilerini tanımaları ve farkındalıkları için hizmet sunmak. “Işığımı güzel Kuran’dan alıyorum. Öğretmenlerim Hz. Muhammed, Hz. Mevlânâ, Hz. Şems-i Tebrizi,” diyor.

2012 yılında ilahi bir ilhamla Şira ismini aldı. Çocukluğundan beri çok sevdiği yıldızlardan birinin adının Şira olduğunu öğrendiğinde, bu yıldız benim aslında kendimi izlemişim uzun yıllar göklerde deyip kalben adını kabul etti. Şira adını aldıktan sonra hayatı şimşek hızıyla değişti. Hiç yazamam dediği çok gözünde büyüttüğü kitabını yazdı. Hayatının aşkı ile tanıştı ve evlendi. Şimdi Bursa’ nın Misi köyünde eşi ve iki oğlu ile doğa içinde sakin bir hayat sürmektedir. İsim çalışmalarının yanı sıra sanat çalışmalarıyla da ruhunu beslemektedir.

Kişinin kendini aşkla ifade edebildiği işin onun hayat amacı olduğuna inanıyor. Kendi hayat amacı da yazarak ve çizerek inandığı hakikati paylaşmaktır.  Bireysel görüşmelerle insanları bilinçlendirmek, insanlığın pozitif yönde değişiminde rol almaktır. Doğum tarihi ve isimlerle binlerce kişinin fıtratını (kişiliğini) incelemiştir. Danışmanlık yaptığı kişilere doğum tarihi analizleri, isim değiştirme ve kurumsal hizmetler alanlarında yardım etmeye devam etmektedir.

Pin It on Pinterest

Share This